צרו קשר

  ּ

  סיווג שגוי של נכס במסגרת חיובי הארנונה השוטפים

  הסיווג של הנכס נקבע בעיקר בהתאם לסוג השימוש שנעשה בנכס (מגורים, משרדים, תעשיה, מסחר וכיו"ב). הסיווג של הנכס משפיע באופן קריטי על גובה חיובי הארנונה השוטפים, מאחר שלכל סיווג קבוע תעריף שונה בצו הארנונה של הרשות המקומית.

  לעתים, מלאכת הסיווג הנה פשוטה וקלה, ולעתים מדובר במלאכה מורכבת שעשויה להיות נתונה לפרשנויות שונות של חוקים, תקנות וצווי הארנונה.

  למרבה הצער, קורה לא פעם שמחזיק בנכס אינו שם לב, כי הסיווג שנקבע לנכס על ידי מנהל הארנונה אינו תואם את השימוש נעשה בנכס בפועל. מצב כזה ייתכן, לדוגמא, כאשר המחזיק עושה שימוש בנכס אשר שונה במהותו מהשימוש שעשה בנכס המחזיק הקודם (בין אם בעקבות מכירת הזכויות בנכס ובין אם בעקבות חילופי שוכרים וכיו"ב).

  כאשר חולפים 90 יום מועד קבלת שומת הארנונה השנתית מבלי שהמחזיק הגיש השגה על הטעות שנפלה בשומה בכל הנוגע לסיווג הנכס, השומה עשויה להפוך לחלוטה, ועלולה להימנע האפשרות של תיקון השומה לגבי אותה שנה, וזאת אפילו אם ברור לחלוטין שמדובר בסיווג שאינו תואם את השימוש בפועל. במאמר מוסגר יוער, כי בנסיבות חריגות אנחנו סבורים שניתן לתקוף גם שומה שהפכה בד"כ ל"חלוטה", אך המשוכות והקשיים שיעמדו בפני תקיפה של שומה כזאת יהיו משמעותיים.

  משכך אנו ממליצים לכל מחזיק בנכס לעקוב אחר שומות הארנונה השנתיות שמתקבלות בד"כ בתחילתה של כל שנה קלנדרית, ולבדוק את הנתונים הספציפיים שלפיהם נקבע גובה החיוב בארנונה, ובאופן מיוחד את הסיווג שקבעה העירייה עבור הנכס הנדון.

  משרדנו מטפל, כדבר שבשגרה, בתקיפת שומות ארנונה שנפלו בהן טעויות בכל הנוגע לקביעת הסיווג של נכס על ידי העירייה או המועצה המקומית או המועצה האזורית.

  עורכי דין שבקיאים בדיני ארנונה ומנוסים בתקיפת שומות ארנונה בפני מנהלי ארנונה, ועדות ערר ובתי משפט, יכולים לחסוך ללקוחותיהם עשרות, ולעתים אף מאות, אלפי שקלים בשנה, בין היתר כתוצאה מסיווג שגוי של נכסים ע"י הרשויות המקומיות.

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ