צרו קשר

  ּ

  הפרת התחייבות חוזית של חברה קבלנית לבניית מעלית שתעצור בקומת התובעים – גררה את חיובה בפיצוי כספי משמ

  במסגרת הסכם תמ"א, חברה קבלנית הפרה התחייבות שנתנה לבעלים של דירה בבניין משותף, להתקין מעלית שתעצור בקומה של דירתם (ולא בקומת ביניים המצויה שבין קומות הדירות).

  החברה הקבלנית טענה, כי מגבלות תכנוניות הן שמנעו ממנה את האפשרות למלא אחר התחייבותה.

  בית משפט השלום בתל אביב לא קיבל את הטענה, וקבע כי מאחר וההתחייבות הייתה חד משמעית ולא הותנתה בתנאים כלשהם, הרי שמדובר בהפרת התחייבות ברורה ובעלי הדירה זכאים לפיצויים בגינה.

  השמאי מטעם התובע העריך את גובה הפיצוי בגין המעלית ב- 5% משווי הדירה ובסה"כ בסך של 273,700 ₪. ואילו השמאי מטעם הנתבעים העריך את גובה הפיצוי בגין המעלית ב- 0.75% משווי הדירה ובסך של 41,055 ₪.

  המומחה מטעם בית המשפט, שמאי המקרקעין ירון נאמן, הסביר בחוות דעתו כי על מנת להגיע מהדירה למעלית יש לעלות 11 מדרגות או לרדת 11 מדרגות. לפיכך, ראה המומחה מטעם בית המשפט לנכון להשוות את הדירה כדירה בקומה ראשונה ללא מעלית לעומת דירה בקומה ראשונה עם מעלית, בתוספת אחוז מסוים, לאור העובדה כי קיימת מעלית בבניין ויש אפשרות להשתמש בה. לאור כל זאת והנתונים הספציפיים של הבניין, קבע המומחה את שווי ההפרש בסך של 164,000 ₪.

  בית המשפט אימץ הערכה זו ונפסק פיצוי ברכיב התביעה הנוגע למעלית, בסך של 164,000 ₪.

  ת"א 57441-12-14 כץ ואח' נ' ב.נ.ב.ר יעל הנדסה בע"מ ואח'

  הערכאה- בית משפט השלום בתל אביב

  תאריך פסק הדין- 19.2.2020

  סיכום: הבטחות צריך לקיים. חברה קבלנית אינה יכולה להתחמק מקיום התחייבות מפורשת ובלתי מסויגת כלפי רוכשים ומזמיני שירותי בניה, בטענה שאילוצים תכנוניים הם שסיכלו את יכולתה לקיים את אותה התחייבות.

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ