בדיקת הדירה בעת קבלתה לראשונה

לאחר השקעה רבה של כסף, זמן וטרחה ברכישת הדירה ועיצובה, מגיע היום המיוחל של קבלת מפתח מהקבלן. בעת קבלת המפתח תתבקשו לחתום על פרוטוקול מסירה.

מהו פרוטוקול מסירה? 
פרוטוקול מסירה הוא מסמך שאמור לתעד את הערות הדיירים ביחס למצבה של הדירה בעת קבלת המפתח. כרוכשים, חשוב שתפנו לטובת המעמד של קבלת המפתח לדירה, מספר שעות שבמהלכן תעברו בצורה יסודית על כל החלקים בדירה, ותרשמו את כל הפגמים והבעיות שהצלחתם למצוא ולראות בעיניכם. במסגרת בדיקה זו חשוב, לדוגמא, לבצע פעולות בסיסיות של שימוש ברכיבים ואלמנטים שונים בדירה, כגון פתיחת וסגירה של כל הדלתות, החלונות, התריסים. לבצע פתיחה וסגירה של כל ברזי המים בדירה, לרבות שימוש בחדרי השירותים ובמקלחות. יש לבדוק האם קיימים שריטות או שברים על גבי חלונות, דלתות, שיש, אריחי קרמיקה, וכדו'.
במסגרת הליכים משפטיים, חברות קבלניות רבות מנסות להוכיח באמצעות פרוטוקול המסירה, כי הליקויים הנטענים על ידי הדיירים, לא היו קיימים במעמד קבלת המפתח לדירה, ובדרך זו להתנער מאחריותן ביחס לאותם ליקויים נטענים. מכאן החשיבות להתייחס למעמד קבלת המפתח בכובד ראש וברצינות. יחד עם זאת, לעתים אין בכוחם ויכולתם של דיירים להשקיע את כל השעות הנדרשות לצורך בדיקה יסודית של הדירה. במקרה כזה, עדיף לציין בפרוטוקול המסירה, כי מפאת אילוצים שונים אין ביכולתכם לבדוק את הדירה במעמד קבלת המפתח באופן מלא ויסודי, ולכן אתם תדאגו לערוך בדיקה של הדירה בצורה יסודית יותר בשבועות הקרובים, ותדאגו להעביר את הערותיכם הרלבנטיות לחברה הקבלנית מיד לאחר מכן. 

מה לעשות אם התגלו ליקויי בניה במהלך הבדיקה?

 

לא כל ליקוי בניה מצדיק מעורבות של עורכי דין. ככל שמדובר בליקויי בניה בודדים ולא חמורים, בהחלט ניתן לנסות בתחילה לפנות לחברה הקבלנית באופן ישיר, ולדרוש את תיקון הליקויים בהקדם. בכל אופן, חשוב שהפנייה לחברה הקבלנית תיעשה דווקא בכתב, ורצוי מאוד שיהיה בידיכם תיעוד אודות עצם הפנייה ואודות מועד הפנייה לחברה הקבלנית.

אם מדובר בליקויים רבים או חמורים, או במקרה שבו החברה הקבלנית מתעלמת מפנייתכם או מעסיקה אתכם ב"לך ושוב" מבלי לספק פתרון יעיל ומהיר לבעיה, עליכם לשקול שכירת שירותיו של עורך דין מנוסה בתחום ליקויי הבנייה.

עורך דין ליקויי בנייה חייב להיות בעל היכרות מעמיקה ורחבה עם כל מערכת החוקים והתקנות הרלבנטיים לתחום הנדל"ן בכלל ולתחום של מכר דירות על ידי קבלנים, בפרט. חברות קבלניות מעסיקות משרדי עורכי דין על בסיס קבוע ומתמשך, וחלק מהחברות לא יהססו להעלות ולפרט במסגרת ההליך המשפטי כל טענת הגנה שניתן להעלות על הדעת, במטרה להדוף את דרישות הדיירים, אף הבסיסיות והצודקות ביותר.

לכן, לצורך הגשת תביעה בליקויי בנייה כנגד חברה קבלנית, קיימת חשיבות רבה שהרוכשים של הנכס יפנו דווקא לעורך דין ליקויי בניה מומלץ, על מנת שייצג אותם בצורה נבונה ויעילה, בהתאם לידע הרב והניסיון העשיר שנצברו באמתחתו. התנהלות נבונה ומדויקת בתיק של ליקויי בניה, חשובה על מנת למנוע מהקבלן להתחמק מקיום התחייבויותיו החוזיות וחובותיו החוקיות, בתואנות שווא, ובאמצעות העלאת טענות הגנה מלאכותיות וחסרות כל בסיס אמיתי במציאות ובמשפט.

95

היי,

מעוניינים לקבל עדכוני משפט חשובים ומעניינים בקשר לרשויות מקומיות ומיסוי עירוני? הירשמו כאן!

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן