איך מתנהל הליך של גירושין?

כשמדברים על גירושין במובן הרחב, אין מדובר על הליך משפטי אחד, כי אם על מספר הליכים שמתנהלים רובם במקביל. לעומת זאת, תביעה לגירושין במובנה הצר משמעותה הליך שגולת הכותרת שלו הוא מעמד מסירת וקבלת גט הגירושין בבית הדין הרבני.

הליכי גירושין כוללים אפוא הליכים שונים שאמורים לטפל וללבן מחלוקות הנובעות מהגירושין, כגון שאלות בקשר למשמורת על הילדים, מזונות אישה וילדים, איזון משאבים ופירוק שיתוף בנכסים משותפים ובעיקר בדירת המגורים המשותפת. 

כל אחד מההליכים הנ"ל יכול להתנהל בפני טריבונל שיפוטי שונה (בית דין רבני ובית משפט לענייני משפחה), ואפילו על  פי כללים  פרוצדורליים ומהותיים שונים (הדין העברי והדין האזרחי הכללי), כפי שיוסבר  להלן. 

ברוב המקרים אין מדובר בהליך מהיר וחסכוני. הליכי גירושין שמתחילים במקרים רבים ברוח טובה ובאווירה נעימה, יכולים להפוך במהירות להליך "מכוער", כאשר בני הזוג מנהלים ביניהם מאבק מר ומתיש על . כאשר מדובר במשפחה עם ילדים קטינים, הליך הגירושין הופך למורכב פי כמה, כאשר לעתים נוצרת תחושה אצל אחד מבני הזוג או שניהם, שהצד השני מנהל מאבק בקשר לילדים, רק כדי להפיק מכך טובות הנאה כלכליות.

מועד הקרע בין בני הזוג

למועד הקרע בין בני הזוג ישנה חשיבות רבה בהליכי הגירושין. מועד הקרע יכול להיות למשל אחד המועדים הבאים (בד"כ המוקדם מביניהם):

א. מועד הגירושין בבית הדין הרבני.

ב. מועד הפירוד בפועל, כלומר המועד שבו אחד מבני הזוג עזב פיזית את מקום המגורים המשותף.

ג. מועד ההגשה של תביעה הקשורה להליכי הגירושין לבית משפט או לבית דין.

עילות גירושין

מכיוון שנישואין וגירושין מתנהלים ומוסדרים במדינת ישראל על פי הדין הדתי, אזי כדי להתגרש יש צורך בעילת גירושין, כמתחייב על פי המשפט העברי, כלומר ההלכה היהודית. ככל שהגירושין נעשים בהסכמה של שני בני הזוג, הרי שדי בכך כדי לספק עילת גירושין. אולם כאשר אחד הצדדים אינו מסכים, בית הדין הרבני יכול לחייב אותו לתת או לקבל גט, רק אם הוכח שקיימת עילת גירושין כדין. להלן נמנה חלק מעילות הגירושין כפי שהוכרו בהלכה ובפסיקות בתי הדין הרבניים:

  1. עילה לכפיית גט על הבעל: מום של ריח, מחלות שחין של הבעל, הבעל עובר על מצוות התורה באופן הפוגע באישה וביכולתה לקיים מצוות, בעל המסרב לקיים חיי אישות, בעל מכה, אישה שאינה מצליחה להרות, בעל החסר כוח גברא, בעל העומד לעזוב את הארץ, נישואין אסורים, בעל המסרב לזון את אשתו.
  2. עילה לחיוב גט על האישה: מום גופני שנתגלה באישה לאחר הנישואין, אישה שלא הצליחה להרות, אישה העוברת על דת משה (מביאה את הבעל ביודעין לעבור על מצוות הדת), אישה העוברת על דת יהודית, אישה שעשתה מעשה כיעור (זנות).
  3. עילה לכפיית גט על האישה: אישה שזנתה, נישואין אסורים.

רשימה זו של עילות הגירושין המוכרות בהלכה היהודית איננה רשימה ממצה. קיימת חשיבות להתייעצות עם עורך דין גירושין כאשר גמלה ההחלטה להביא את  קשר הנישואין לכלל סיום. כן חשוב להעיר שלעילת הגירושין שמחוללת את הליך הגירושין – עשויה להיות השלכה כלכלית.

 

close
95

היי,

מעוניינים לקבל עדכוני משפט חשובים ומעניינים בקשר לרשויות מקומיות ומיסוי עירוני? הירשמו כאן!

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן