צרו קשר

  ּ

  אחוז ההסכמה של דיירים הנדרש להרחבת דירה בבית משותף – החלטה חדשה ומקיפה

  מפקחת על רישום מקרקעין הוציאה צו מניעה כנגד בעלים של דירה בבית משותף, שאוסר עליהם להרחיב את דירתם על גג הבית חרף התנגדות בעלים של דירות אחרות, וזאת משנמצא כי לא הושגה הסכמה לביצוע ההרחבה בשיעור הנדרש עפ"י החוק.

  הרחבת דירה כרוכה בהסכמה של 75% מבעלי הדירות אשר צמודים להם 2/3 מהרכוש המשותף, ואילו כאשר מדובר בהרחבת דירה לשם בניית ממ"ד די בהסכמת 60% מבעלי הדירות בבית. לאו דווקא ההסכמה הפרסונאלית המפורשת להרחבה נחוצה, ודי בכך שהדירה הורחבה כדי שבעליה ייראה כמי שהסכים להרחבה דומה של כל דירה אחרת באותו בנין. כאשר הבית המשותף כולל יותר ממבנה אחד יש לקחת בחשבון לצורך קביעת הרוב הדרוש את כל בעלי הדירות בכל המבנים ולא רק את הדירות במבנה שבו מבקשים את ההרחבה.

  באשר לאופן שההסכמה צריכה להינתן, קבעה הפסיקה כי מאחר ומדובר בזכויות קנייניות, חייבת הסכמה של בעל דירה להרחבת דירה אחרת להיות ברורה מפורשת ובלתי משתמעת לשתי פנים. אין להסיק מהיעדר הסכמה או מ'ישיבה על הגדר' הסכמה פוזיטיבית ואין הסכמה יכולה להילמד משתיקה.

  ככלל נתונה למפקח על רישום מקרקעין הסמכות לבדוק את נימוקי ההתנגדות, וכאשר נמצא שלהתנגדות אין נימוקים בצידה- היא לא תתקבל.

  סמכות זו יש לפרש בצמצום. למפקח על רישום מקרקעין לא קיימת הסמכות לשקול חלף בעלי הדירות את שיקוליהם ולבטלם מקום בו דעתו שונה מדעתם.

  לקריאת פסק הדין המלא של המפקחת על רישום מקרקעין בחיפה, יעל ליבוביץ, מס' תיק 8/438/2017 – לחצו כאן

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ